Automaticon 2018 czyli międzynarodowe targi automatyki i pomiarów.
 
9800 m2 powierzchni wystawienniczej, 540 reprezentowanych firm, 301 wystawców i 12 000 odwiedzających, a w tym ja.

W czwartek 22 marca odwiedziliśmy jedne z najstarszych targów branżowych w Polsce. Miejsce spotkań i wymiany informacji wielu osób z branży automatyki i robotyki. Pierwsze co rzuciło się nam w oczy to o wiele mniejsza powierzchnia targów (brak 4 hali), co za tym idzie - mniej wystawców, ale i tak było w czym wybierać. Powymienialiśmy doświadczenia ze specjalistami innych firm i zajrzeliśmy do nowinek. A teraz trochę subiektywnie - co poza darmowym whisky i pięknymi hostessami przykuło naszą uwagę?

Na pierwszy rzut idzie najnowsza wersja Raspberry Pi 3 - model B+, prezentowana przez Farnell element14.
 
4-rdzeniowy, 64-bitowy procesor o częstotliwości taktowania 1,4 GHz i bezprzewodowy, dwupasmowy moduł Bluetooth 4,2/BLE 2,4 GHz / 5,0 GHz. Osobna nakładka PoE.
 
Zobaczymy czy nowa malinka zdobędzie twardą pozycję w automatyce Przemysłu 4.0. Ciekawe jak by się sprawdziła w budowaniu systemu SCADA, może sprawdzimy?

Drugą ciekawostkę spotkałem na stoisku firmy IXON. Na system IXONa składa się IXrouter, IXplatform i IXagent, a wszytko stworzone po to, żeby mówiąc najprościej - umożliwić zdalne połączenie z maszyną. Prezentowany produkt to właśnie IXrouter, umożliwiający połączenie urządzenia z chmurą. Przy jego zakupie otrzymujemy darmowy dostęp do platformy (IXplatform). To dobrze rokujące rozwiązanie, w sposób prosty i kompleksowy usprawniające pracę serwisu urządzeń produkcyjnych.
 
W najbliższym czasie zamieścimy szerszą wypowiedź na temat produktu, bo dostaliśmy egzemplarz testowy. Zobaczymy z czym to się je.

Podsumowując te parę godzin spędzone na targach: było trochę ciekawostek, dużo znanych już rozwiązań i produktów i trochę za mało robotów przemysłowych, a szkoda!